Projekt Živá fara

Projekt na rekonstrukci fary, ve které to žije. Na faře se scházíme i my, tak jsme taky přiložili ruku k dílu. Podpořeno z církevních grantů DaRP (Diakonické a rozvojové projekty) Českobratrské církve evangelické

Představení projektu, rozdělení rolí

Úplně na začátku jsme se po bohoslužbách sešli a rozdělili si úkoly. Někdo měl na starosti harmonogram, někdo focení, jiný kroniku a další zase občerstvení.

Fara před rekonstrukcí (8.3.)

Tady najdete fotky, jak to vypadalo na faře předtím, než se do toho pustila mládež 🙂

Příprava – vyklízení garáže (10.5.)

Na začátku jsme museli vyklidit garáž, aby bylo kam uložit nábytek z místností, které se budou rekonstruovat. Sešlo se nás dost, abychom to zvládli během jednoho dopoledne. Počasí nám přálo, tak nám šla práce hezky od ruky. Pomáhali i někteří tatínkové.

Společenská místnost

 1. Kontrola stavu podlahy (9.5.)

Nejdřív jsme museli zkontrolovat stav podlahy ve společenské místnosti, jestli bude stačit jenom vyměnit lino za koberec, nebo jestli ji budeme muset překopat od základu. Zjistili jsme, že je na tom hodně špatně. Lino zespoda plesnivělo. Pozvali jsme odborníka, aby se na to podíval. Poradil nám, abychom udělali podlahu zcela novou. Tak jsme se do toho pustili…

     

 1. Bourání podlahy (16.5. – 14.6.)

Podlaha byla z části dřevěná, zčásti betonová. Nejprve jsme vytrhali prkna a poté začali vybourávat beton. Suť jsme vyváželi ven, kde jsme ji nakládali do kontejneru. Pořádně jsme se zapotili 🙂

 1. Štěrk, polystyren a beton (15.6. – 31.8.)

Aby nám podlaha už neplesnivěla, bylo potřeba zamezit vzlínání vody. To zajistila vrstva štěrku a pak také polystyrenu, který funguje i jako tepelná izolace. Nakonec přišel beton. Ten bychom si asi nezvládli udělat, a tak jsme si na to pozvali firmu.

 1. Loupání starého nátěru, oprava elektriky (28.6. – 6.7.)

Místnost bylo třeba také vymalovat. Nemohli jsme ale začít na starý nátěr. A tak jsme se pustili do seškrabávání starého nátěru. Rovněž jsme zjistili, že rozvody elektřiny jsou hodně staré (snad 100 let), a tak jsme zajistili částečnou výměnu. Pak už seškrabávání nic nebránilo. Normálně se sloupne jen tenká vrstva staré barvy. Jenže tady se začaly odloupávat i kusy staré omítky. Takže jsme seškrabali, co se dalo. Výsledek vypadal hrozně. Nakonec jsme museli požádat stavební firmu, aby nám opravila omítku tak, aby byla hladká.

Pak jsme se konečně mohli pustit do natírání.

 1. První malování (6.7.)

S malováním nám pomáhal Milánek, který se to učí ve škole, takže jsme to měli poměrně rychle hotové.

 1. Nepříjemné překvapení

Během kreativního a technického tábora nám však vyhořela elektrika. To znamená, že nám firma musela vyměnit elektriku v celém přízemí. Nejjednodušší pro ně bylo snížit strop a vést elektriku tudy. Naneštěstí to znamenalo, že nám museli rozsekat i čerstvě opravené a natřené zdi. To se nám podařilo napravit až koncem prázdnin. 

 1. Druhé malování (30.8.)

Druhé malování šlo také hezky od ruky, protože jsme měli dost pomocníků a už jsme to měli natrénované.

 1. Jak to vypadá teď

Společenská místnost je krásně vymalovaná a podlahu pokrývá příjemný koberec. Světla vesele svítí 🙂

Místnost pro Broučky a berušky

Výmalba a výměna lina (30.8.-10.9.)

Před malováním jsme nalepili na dveře noviny, aby nebyly špinavé jako my. Potom jsme seškrabali starý nátěr. Ten se dal sloupat mnohem lépe než ve společenské místnosti. Pak už stačilo stěny natřít penetrací, která hezky zpevnila povrch, takže se na něj lépe malovalo. 

Protože se nám přes veškerou námahu nepovedlo vyčistit lino, položili jsme místo něj lino ze společenské místnosti, které se dalo ještě použít.

Dětská herna (3.6.-30.8.)

 1. Elektroinstalace, oprava omítek

V herně byly staré zásuvky a vypínače, a tak jsme je vyměnili za nové. Poškozenou omítku jsme opravili. A pak hurá na malování.

 1. Položení koberce

Po vymalování a úklidu lina jsme na zem položili krásný dětský koberec, aby se tam dětem více líbilo.

 1. A zase další výmalba

Jenže i sem zasáhla výměna elektriky, takže bylo třeba koncem prázdnin vymalovat znova. Znovu jsme vše důkladně přikryli a zabalili a začali míchat barvy. Práce šla hezky od ruky a užili jsme si i spoustu legrace.

Chodba (31.8.-1.9.)

Chodbu jsme původně neplánovali malovat nebo obecně rekonstruovat. Ovšem po výměně elektriky jsme se museli pustit i do ní. Bylo tu spousta oblepování, ale i to jsme si užili. A za chvíli jsme měli hotovo.

A přízemí je hotovo.

Po práci nám vždy vyhládlo, ale nezůstalo to tak dlouho.

jíííme!
Štítky: